Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo může začít v Evropě další velkou válku

Ze svých školních let si pamatuji nástěnky s texty „Chceme mír“, „Za mír a život proti jaderné válce“ a další podobné. Tehdy byl ještě svět dvoupolární – Varšavská smlouva i NATO disponovaly více méně rovnocennými prostředky a podobnými počty vojáků. Tenkrát bylo každému jasné, že konfrontace mezi Východem a Západem by měla pro obě strany fatální důsledky. Proto tehdy válku nikdo nechtěl ani na jedné, ani na druhé straně. „Jestřábů“ bylo jen velmi málo.

Mezi vůdci USA a SSSR byla zavedena horká linka, aby si šéfové obou bloků mohli hned vše vysvětlit a nevydali povel k útoku na základě chybně vyhodnocených informací. I tehdy, v době dvoupolárního světa, došlo několikrát k situaci, kdy jednotlivci mohli svým chybným rozhodnutím dostat svět do jaderné války. Nejnebezpečnější situací 80. let (podle CIA) byla chyba sovětského systému Oko, který 27. září 1983 v čase 0:15 hodin začal signalizovat start pěti amerických balistických raket. Podplukovník Petrov vyhodnotil situaci správně – za to mu byla v roce 2012 udělena cena německých médií.

Co se od té doby změnilo? Dřívější strategická rovnováha mezi Východem a Západem postupně vzala za své. Rozpuštěním Varšavské smlouvy a rozpadem Sovětského svazu výrazně poklesl počet vojáků, které má Moskva k dispozici. I přes slib daný Jamesem Backerem Michailu Gorbačovovi během jednání o sjednocení Německa – že se NATO na východ rozšiřovat nebude – posunula se sféra vlivu NATO o tisíc kilometrů blíže k Moskvě – od roku 2014 se Washington snaží postupně do NATO začlenit i Ukrajinu. O tom, že Západ má nyní „lepší vyhlídky“ na vítězství při konfrontaci s Ruskem, jsem psal minule.

Obkličování Ruska probíhalo před rokem 2014 nenápadně. Jeho součástí měl být také nám dobře známý radar v Brdech, který měl údajně sloužit proti raketám odpáleným z Íránu – což byla jen zástěrka. Tomuto zdůvodnění ale leckdo uvěřil právě proto, že tehdy byly vztahy mezi Moskvou a Washingtonem relativně přátelské. Americké tanky to dnes mají z Narvy do Petrohradu přes sto kilometrů, z Lotyšska do Moskvy přes 600 km. Členství Ukrajiny v NATO by pozici Severoatlantické aliance velmi významně vylepšilo -  z Charkova do Moskvy je to jen nějakých 700 kilometrů, hranice mezi Ruskem a Ukrajinou je dlouhá, takže by bylo více možností, kudy vést útok.

O zapojení Gruzie do struktur NATO usilují USA dlouhodobě – píše se o tom na českých stránkách aliance. Dosáhnout tohoto záměru bylo zřejmě cílem letošní návštěvy Victorie Nulandové ve Tbilisi. Náměstkyně ministra zahraničí USA pak pokračovala do Azerbajdžánu.

Nestranný pozorovatel musí uznat, že od roku 1990 je toho na Rusko ze strany Západu docela dost. Vzhledem ke strategickému obkličování Ruska Washingtonem je zcela pochopitelné, že Moskva nechce připustit, aby se Ukrajina stala členem NATO a aby v Sevastopolu namísto ruské základny byla jednou americká. K tomu všemu, oficiální dokument,  rezoluce č. 758 schválená americkým kongresem na podzim 2014 – obsahuje několik lživých obvinění, požaduje aby se Moskva stáhla z Krymu a celkově je napsána velmi agresivně (Rusko prý v roce 2008 napadlo Gruzii - ve skutečnosti vpadla nejprve Gruzínská vojska do Jižní Osetie a postřílela příslušníky ruských mírových jednotek – toto bylo i oficiální stanovisko EU; dále rezoluce obviňuje Rusko, že dodává zbraně Sýrii – jako kdyby Asad nebojoval proti ISIL a dalším islámským extrémistům).

Někdo jistě namítne, že země východní Evropy vstoupily do NATO dobrovolně a Západ za to nemůže být obviňován.  Jenže Washington se naučil získávat nová území jinak, než přímou válkou. Používá k tomu barevné a podobné revoluce (Libye, Sýrie, Ukrajina), nevládní organizace jako například NED (který převzal část úkolů CIA), média skrze jejich vlastníky (kterých není zas až tak mnoho) a sociální sítě. K nátlaku na vzdorující politiky slouží odposlechy a emaily získané NSA. Proti nepohodlné vládě jsou nejprve svolávány demonstrace (placení demonstranti a jejich organizování přes sociální sítě). Když proti nim místní vláda zakročí, je osočena z teroru proti vlastnímu obyvatelstvu. Následuje vyzbrojení opozice a vojenská podpora Západu (Libye, Sýrie).  Někdy si opozice vystačí sama, když pohrozí prezidentovi zabitím a ten nechce na „demonstranty“ poslat armádu (když do demonstrantů nedá střílet prezident, musí se to zajistit jinak – Ukrajina).

Vladimír Putin je neprávem srovnáván s Hitlerem – více podob se Třetí říší, alespoň pokud jde o snahu ovládat celý svět, bych hledal spíše za Atlantikem. Odmítání dodávek zbraní Ukrajině je některými našimi politiky a komentátory popisováno jako druhý Mnichov – jako kdyby Ukrajina měla s NATO smlouvu o vojenské pomoci. Ti, kdo volají po dodávkách zbraní Ukrajině, vlastně jen jinými slovy křičí „Na Doněck“, „Na Moskvu“.

Jak píše Ivan Hoffman ve svém komentáři, američtí vojáci přijeli do Evropy hájit své zájmy. Zájmem USA (nebo spíše zájmem amerických elit) je posílení kontroly nad světem, oslabení Ruska, dosazení prozápadní vlády do Moskvy a ovládnutí jeho přírodních zdrojů při následné „privatizaci“. Jak porážka Ruska na Donbase, pokud by se podařilo Moskvu zapojit do přímého konfliktu, tak  nečinné přihlížení likvidaci novoruských republik, pokud by se snad Moskva rozhodla povstalce naplno vojensky nepodpořit, by oslabením Ruska nepochybně byly. Protože k postupnému systematickému obkličování přidaly v roce 2014 USA také otevřenou deklaraci nepřátelství, vědí Rusové, že se bojuje o jejich samostatnost a budou proto bojovat všemi prostředky, včetně jaderných.

Možná letošní rok nakonec prožijeme bez velké války, protože ta není v zájmu ani Ukrajiny, ani Německa a Francie, o Česku nemluvě. Na druhou stranu, velmi vlivné skupiny v USA o tuto válku usilují. Když čtete tyto řádky, létají okolo Ruska i USA jaderné bombardéry protivníka a k zahájení totální konfrontace stačí možná jeden jediný dostatečně velký výbuch.

Autor: Jaroslav Jána | sobota 28.3.2015 23:06 | karma článku: 34,39 | přečteno: 1564x
  • Další články autora

Jaroslav Jána

Krásný a světlem prozářený rok 2033

V roce 2032 se podařilo orgánům OSN plně realizovat cíle udržitelného rozvoje. Emise oxidu uhličitého se pohybovaly ve výši maximálně 0,1 % nad limitem globální uhlíkové neutrality.

30.12.2022 v 0:35 | Karma: 10,33 | Přečteno: 175x | Společnost

Jaroslav Jána

České národní hrozby

Existují hrozby, které ohrožují další existenci českého národa? Může se stát, že za několik desítek let Česká republika zmizí z mapy světa? Seznam aktuálních nebezpečí jsem se pokusil vyjmenovat níže.

22.8.2021 v 11:06 | Karma: 20,30 | Přečteno: 488x | Společnost

Jaroslav Jána

Dnešní hrozby a 21. srpna 1968

Invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa jsem nezažil. Vzpomínka na 21. srpna byla ale v naší rodině velmi živá. Maminka často vyprávěla o tom, jak byly právě žně, když naše hranice překročila „spřátelená“ vojska.

21.8.2018 v 13:27 | Karma: 17,23 | Přečteno: 372x | Diskuse| Srpen 1968

Jaroslav Jána

Číst nebo nečíst konspirační weby

Masová média bývají někdy označována jako „sedmá velmoc“. Jejich význam stále narůstá. Moc médií dosahuje extrémních rozměrů, jestliže o událostech informují jednotným způsobem.

11.9.2015 v 23:45 | Karma: 31,08 | Přečteno: 2763x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Jána

Washington věří, že může Moskvu porazit

Představa, že by USA mohly vstoupit do totální války s Ruskem, byla ještě před několika lety považována za směšnou. Dnes už mnozí američtí politici (a někteří jejich evropští kolegové) o této možnosti mluví jako o naprosto reálné. Proč? Věří, že tuto válku mohou vyhrát.

17.2.2015 v 8:31 | Karma: 25,56 | Přečteno: 1252x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 6
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1101x
Jsem řadovým občanem, pracuji v oblasti informačních technologií. Považuji se za křesťana, zastánce tradičních, konzervativních hodnot.

Seznam rubrik